„NORDPLUS JUNIOR" PROJEKTAI
„NORDPLUS“ PROJEKTO
„SMART TEACHER IN A DIGITAL ENVIRONMENT”
BAIGIAMASIS SUSITIKIMAS
Rugsėjo 13–17 dienomis mokykloje viešėjo Latvijos Koknesės specialiosios mokyklos-plėtros centro pedagogų komanda. Kartu su mūsų mokyklos mokytojų grupės nariais – koordinatore Ingrida Jurevičiene, direktoriaus pavaduotoja ugdymui Virginija Kairiene, mokytojomis Daina Jonavičiene, Janina Dautartiene, Birutė Vansevičiene, Vaiva Siutiliene, Ryčiu Šležiu ir Ingrida Janulaitiene – įgyvendino tarptautinio ,,Nordplus“ projekto „Smart teacher in a digital environment” veiklas. Šio projekto tikslas – plėtoti bendradarbiavimą tarp Koknesės ir Kėdainių specialiųjų mokyklų, tobulinant skaitmeninę pedagogų kompetenciją, stiprinti Baltijos šalių – Latvijos ir Lietuvos – kalbų mokėjimą ir kultūrų supratimą. Veiklų ir praktinių užsiėmimų metu mokyklos pedagogai dalijosi savo gerąja darbo praktika, taikant ugdymo procese skaitmeninio raštingumo priemones. Mokytoja Birutė Vansevičienė partneriams pristatė edukacinę programą ,,Žiburėlis“, supažindino su jos taikymo pamokose galimybėmis, pademonstravo sukurtas priemones programa ,,Wordwall“, skirtas lavinamųjų klasių mokiniams. Mokytoja Daina Jonavičienė svečiams pademonstravo pamoką ,,Žymios Lietuvos vietos: Puntuko akmuo“, kurioje buvo taikytos IKT programos ,,PowerPoint“, ,,Playposit“, ,,Quizizz“, ,,Wordwall“, taip pat supažindino su šių programų naudojimu ugdymo procese. Pedagogė Ingrida Jurevičienė pasidalijo gerąja darbo praktika, kaip kūrybiškai į meninę ir pažintinę veiklas integruoti programas ,,QuiverVision 3D Augmented Reality“ ir ,,Animal 4D+”. Didelio susidomėjimo sulaukė mokytojos Vaivos Siutilienės ,,Bee Boot“ ir ,,Micro:bit”programos, skirtos koduotoms užduotims atlikti, panaudojant skaitmeninį programavimą. Pedagogė pademonstravo automatinio piešimo ,,Autodraw“ bei plakatų, vizitinių kortelių, skrajučių ir kt. kūrimo programą ,,Canva“. Svečiai stebėjo IKT pamoką, kurioje vyresnių klasių mokiniai naudojo ,,Slido“, ,,Live pools“, ,,Q and A“, ,,Quizzes“, ,,Wordclouds“ programas. Žaismingas veiklas su šešėlių teatru ir interaktyvia lenta pademonstravo pedagogė Janina Dautartienė. Lavinamųjų klasių ugdytiniai vaidino pasaką ,,Pagrandukas“, atliko praktines užduotis. Mokytoja pristatė sukurtas mokymo priemones ,,LearningApps“ programa. Mokytoja Ingrida Janulaitienė organizavo pamoką, kurioje mokiniai, žaisdami ,,Wordwall“ programa sukurtomis priemonėmis, mokėsi pažinti spalvas, pademonstravo ,,PowerPoint“ priemonių kūrimo galimybes mokant atimties ir sudėties veiksmų.
Savo sukurtomis ugdymo priemonėmis bei IKT programomis pasidalijo ir Koknesės pagrindinės mokyklos-plėtros centro pedagogai.
Svečiai susipažino su Kėdainių senamiesčiu, aplankė Lietuvos liaudies buities muziejų Rumšiškėse, dalyvavo edukacinėse programose Gelgaudiškio bei Zyplių dvaro aplinkose, svečiavosi Kačerginės sanatorinėje mokykloje ,,Žibutė“.
Projekto metu įgijome išmaniųjų priemonių kūrimo ir pritaikymo skirtingų gebėjimų mokinių ugdymui patirties, patobulinome skaitmeninį raštingumą bei IKT kompetencijas. Džiaugiamės, kad visos suplanuotos veiklos padėjo profesiniam tobulėjimui. Toks buvo projekto tikslas. Susitikimų metu puoselėjami draugiški santykiai suartino, padėjo pažinti vieniems kitus, atrasti naujų patyrimų.
Projektas finansuojamas Šiaurės Ministrų tarybos programos „Nordplus“ lėšomis.
Projekto koordinatorė Ingrida Jurevičienė,
2021 rugsėjis
PROJEKTO
„SMART TEACHER IN A DIGITAL ENVIRONMENT”
DALYVIŲ SUSITIKIMAS LATVIJOJE
Šių mokslo metų pradžioje pradėtas įgyvendinti vienerių metų trukmės tarptautinis Nordplus projektas, kurį koordinuoja Latvijos Koknesės specialioji mokykla-plėtros centras. Projekto tikslas – plėtoti bendradarbiavimą tarp Koknesės ir Kėdainių specialiųjų mokyklų, tobulinant skaitmeninę pedagogų kompetenciją, stiprinti Baltijos šalių – Latvijos ir Lietuvos – kalbų mokėjimą ir kultūrų supratimą. Projekto „Smart teacher in a digital environment” vadovė Ingrida Jurevičienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui Virginija Kairienė, mokytojos Daina Jonavičienė, Janina Dautartienė, Birutė Vansevičenė, Vaiva Siutilienė, Rytis Šležys ir Ingrida Janulaitienė lapkričio 4–8 dienomis lankėsi Latvijoje. Abiejų šalių pedagogai dalijosi savo gerąja darbo praktika, taikant ugdymo procese skaitmeninio raštingumo priemones. Savo patirtimi pasidalijo Koknesės pagrindinės mokyklos-plėtros centro pedagogai bei mūsų mokyklos mokytojos Daina Jonavičienė, Janina Dautartienė, Birutė Vansevičienė ir Vaiva Siutilienė, kurios pristatė „Microsoft PowerPoint“, „Prezi“, „Emaze“ programomis pačių pagamintas ir ugdymo procese naudojamas IKT priemones: ,,Sudėties ir atimties veiksmai“, ,,Metų laikų požymiai“, ,,Vaisiai“, ,,Daržovės“, ,,Mano šalis Lietuva“, ,,Interaktyvi viktorina“ bei ,,Kompiuteris. Kas tai?“. Siekdami susipažinti su Latvijos švietimo sistema bei ugdymosi aplinkomis, skaitmeninių mokymo(si) priemonių pritaikymu pamokose, lankėmės Jelgavos specialiojoje mokykloje-plėtros centre bei Inčukalno pagrindinėje mokykloje, kur stebėjome integruotą fizinio ugdymo ir pasaulio pažinimo, matematikos, Montessori, gydomosios gimnastikos, dailės, latvių kalbos pamokas, dalyvavome diskusijose, seminare ,,Interaktyvios medžiagos gamyba, naudojant IKT priemones“.
Projekto koordinatorė Inesė Svence veiklas organizavo taip, kad vizito metu galėjome susipažinti ir su šalies istorijos bei kultūros paveldu: aplankėme Jelgavos Šventosios Trejybės bokštą, kuriame įrengta apžvalgos aikštelė, Koknesės turizmo informacijos centrą, ,,Likimo sodą“, senąjį parką bei stulbinančio grožio pilies griuvėsius, Aizkraukle apžiūrėjome parodą ,,Sovietmečio laikai“. Šilumą ir svetingumą pajutome Koknesės savivaldybės taryboje, susitikę su miesto tarybos pirmininku Dainiumi Vingriu bei švietimo specialiste Inese Saulyte. Tautinio klubo bendruomenėje ,,Radošajās mājās” susipažinome su latvių tradicijomis: šokiais, rankdarbiais, dainomis bei patiekalais. Darbo savaitė pralėkė nepastebimai. Projekto metu įgijome išmaniųjų priemonių kūrimo ir pritaikymo skirtingų gebėjimų mokinių ugdymui patirties. Į savo mokyklą parsivežėme daug įspūdžių, įgūdžių ir geros nuotaikos. Tęsdami bendradarbiavimą, gegužės mėnesį lauksime susitikimo su Koknesės specialiosios mokyklos-plėtros centro pedagogais mūsų mokykloje, dalysimės gerąja patirtimi, tobulinsime mokytojų IKT kompetencijas.
Projektas finansuojamas Šiaurės Ministrų tarybos programos „Nordplus“ lėšomis.
Mokytoja Ingrida Janulaitienė
2019 lapkritis
„NORDPLUS JUNIOR" PROJEKTO UŽBAIGIMAS ŠVEDIJOJE
Kėdainių specialioji mokykla ir Vilniaus „Atgajos“ specialioji mokykla kartu su partneriais iš Estijos, Švedijos užbaigė „Nordplus Junior“ projektą „Pagalba vaikams, turintiems specialiųjų poreikių, integruotis į visuomenę“.
Gruodžio 7–12 dienomis I ir III socialinių įgūdžių klasių mokiniai Remigijus ir Arvydas kartu su mokytoju Gyčiu Sarapu vyko į Švedijos sostinę Stokholmą, ESS mokyklą. Visi pusdieniai iki pietų buvo skirti mokinių darbinių įgūdžių ugdymui. Veiklų metų mokiniai fotografavo senamiestį, iš padarytų nuotraukų sausosios grafikos būdu gamino paveikslėlius, išmoko naujų kalėdinių atvirukų, suvenyrų gaminimo technikų, mokyklos virtuvėje kepė ir dekoravo tradicinius kalėdinius imbierinius sausainius. Projekto dalyviai bendruose rateliuose su užsieniečiais mokėsi švedų ir estų kalbų bei patys mokė lietuviškų žodžių ir frazių naujuosius draugus.
Daug laiko buvo skirta mokinių pažintinei veiklai. Šeimininkai svečiams pristatė tą savaitę Stokholme vykusią Nobelio premijų dieną, šventosios Liucijos šventę. Ugdytiniai išvydo Švedijos karaliaus rūmus, parlamento pastatą, katedrą, kurioje tuokėsi princesė Viktorija, rotušę, kurioje vyksta šventė po Nobelio premijų įteikimo.
Projekto dalyviai per kelias dienas turėjo galimybę išbandyti daug įvairių susisiekimo priemonių: lėktuvą, metro, autobusą, tramvajų, traukinį. Didelį įspūdį mokiniams paliko plaukimas laivu į Skanseno buities muziejų – pirmąjį pasaulyje etnografinį muziejų po atviru dangumi. Jame demonstruojami apie 150 senovinių medinių pastatų iš visos Švedijos. Skanseno muziejuje ugdytiniai taip pat aplankė vienintelį Stokholme zoologijos sodą, kuriame laikomi gyvūnai iš visos Švedijos.
Vykdami namo visi dalinomės patirtais įspūdžiais, džiaugėmės, kad susiradome naujų draugų, supratome, kad norint jų surasti, nebūtina mokėti svetimą kalbą, užtenka būti draugiškiems, paslaugiems ir geros nuotaikos.
Mokytojas Gytis Sarapas
2015 gruodis
Mokytoja Dalia Kvederienė
2015 balandis
PROJEKTO „NORDPLUS JUNIOR" VEIKLA ESTIJOJE
Kėdainių specialioji mokykla ir Vilniaus „Atgajos“ specialioji mokykla kartu su partneriais iš Estijos ir Švedijos jau antrus metus vykdo projektą „Pagalba vaikams, turintiems specialiųjų poreikių, integruotis į visuomenę“. Š. m. balandžio 12–19 d. socialinių įgūdžių II klasės mokiniai Rolandas Lekečinskas, Žydrius Jagelavičius ir mokytoja Dalia Kvederienė vyko į Estiją bendram susitikimui su parneriais.
Penkių dienų veiklos programa skatino mokinių žingeidumą pažinti kaimyninę šalį, jos istoriją, tradicijas bei papročius, ugdė bendravimo kultūrą, savarankiškumą, pasitikėjimą savimi ir kitais, mokė bendrauti ir bendradarbiauti. Mes, projekto dalyviai, susipažinę su kitų mokyklų – Estijos Ahtmės bei Vilniaus „Atgajos“ –komandų nariais, lankėmės ir grožėjomės Johvio miesto panorama: restauruotų bei atnaujintų pastatų įvairove, spalvingumu, pasivaikščiojome Spanguolių krėslų bei Žibintų pėsčiųjų bulvaru. Kultūros namų teatro salėje stebėjome spektaklį „Coliukė“. Nors aktoriai kalbėjo estų kalba, mes visi puikiai supratome pasakos turinį, kadangi veiksmai, judesiai, muzika, imitavimas buvo puikiai atskleisti kiekvieno veikėjo vaidyboje. Ir kaip smagiai atsidėkojome gausiais plojimais už perteiktą kūrinio siužetą.
Boulinge dauguma buvome pirmą kartą, tačiau išėjome visi laimingi –pajudėjome, išmokome puikiai žaisti ir dar pasisėmėme gerų emocijų bendraudami rusų, anglų bei lietuvių kalbomis.
Visi pusdieniai iki pietų buvo skirti mokinių savarankiškumo, darbinių įgūdžių, įgalinimo ugdymo veiklai. Lankydamiesi Ida-Viramaskio profesinio rengimo centre turėjome puikią galimybę susipažinti su Estijos mokymo įstaigos programa, mokymosi sąlygomis bei dizainerio, dažytojo, metalo apdirbėjo, statybininko, kirpėjo, konditerio, virėjo specialybių rengimo klasėmis, priemonėmis, medžiagomis. Mokiniai stebėjo visų specialybių praktinę veiklą, dalyvavo diskusijoje su mokymo įstaigos mokiniais ir mokytojais.
Visi projekto nariai dalyvavo origamio, piešimo, siuvimo, muzikos ir šokio užsiėmimuose, kurie vyko Johvės mokykloje ir Narvos neformalaus ugdymo centre. Veiklos metu mokiniai ir mokytojos mokėsi origamio lankstymo meno, gamino lėkštutes. Šis darbas pareikalavo itin daug kruopštumo, pastabumo, rankų lankstumo, kantrybės. Piešimo pamokėlėse susipažinome ir mokėmės kaligrafijos, taškavimo, mozaikos-aplikacijos, meno ant stiklo paslapčių. Kiek džiaugsmo ir puikių emocijų suteikė atliktų darbelių parodėlės! Kiekvienas piešinys buvo išskirtinis, savitas, spalvingas. Siuvimo veiklos metu išmokome aplikuoti gėles iš medžiagos, siuvome savo asmenines sėkmės raganaites. Kiekvienas projekto dalyvis džiaugėsi, kad savo visus atliktus darbelius gali vežtis namo ir parodyti draugams bei šeimos artimiesiems. Muzikos ir šokio pamokoje visi drauge žaidėme, šokome estų ratelius-žaidimus, klausėmės dainų estų kalba, stebėjome mokinių grojimo įvairiais muzikos instrumentais improvizacijas.
Daug laiko buvo skirta mokinių pažintinei veiklai. Kiekvieną rytą mes pasisveikindavom su Suomijos įlanka. Mokiniai džiaugėsi bangų ošimu, stebėjosi vandens galybe bei akmenuota pakrante, aukštais krantų skardžiais. Popietėmis lankėmės ir susipažinome su Estijos miestais: Toila, Narva, Narva-Joesuu, Rakvere.
Toila – kurortinis miestelis. Jame pamatėme du dalykus – Toila Oru parką ir netoliese esantį Oru parko draustinį. Pastebėjome, kad Toila parkas kruopščiai tvarkomas. Kaip ir priklauso kurortiniam miesteliui, jame daug fontanų, gėlynų bei meno kūrinių tiesiog iš augančių augalų. Žingsniavome Meškų alėja, stebėjome Suomijos įlanką iš Kregždės lizdo, apžiūrėjome Prezidento vasaros rezidenciją.
Matėme kitame Puhajogi (Šventoji) upės krante Oru parko kraštovaizdžio draustinį. Stebimas vaizdas pakerėjo kiekvieną iš mūsų savo augmenijos bei gyvūnijos įvairove, spalvų mozaika, krantų didybe...
Toliau aplankėme dar vieną krioklį! Valaste juga (juga - est. krioklys) esantį netoli Valaste miestelio. Krioklys įspūdingas tuo, jog krinta iš 30 metrų aukščio (aukščiausias Estijos krioklys). Aplink krioklį pasivaikščiojome įrengtais takeliais, laiptais, tiltu, pabuvome apžvalgos platformoje. Kai kam teko nugalėti aukščio baimę, kad pamatytų visą krioklio didybę ir grožį.
Sodyboje Tagavalja Talu susipažinime su estų gyvenimu kaime, Juodosios pirties paskirtimi, duonos kepimo bei valgymo, sviesto mušimo, namų tvarkymo papročiais bei tradicijomis, apeigomis. Kiekvienam dalyviui teko ir duoną minkyt, ir sviestą mušt, ir indus plaut po darbo. O šviežios duonos su sviestu skanumėlį dar ilgai jautėme ir burnose, ir širdyse!
Lankydamiesi moterų vienuolyne Kurtnoje buvome sužavėti aplinkos estetiniu vaizdu, pastatų grožiu, tvarka, švara, ramybe. Atsigėrėme šaltinio vandens, kuris, kaip tvirtinama, turi gydomųjų galių, pabuvome krikščionių šventykloje. Stebino mokinių rimtis, susikaupimas, susimąstymas, gebėjimas pabūti patiems su savimi.
Narvos mieste, įsikūrusiame šalia Rusijos sienos, aplankėme Narvos pilį (XIII–XV a.), kurioje yra įsikūręs Narvos muziejus. Stebėjome miesto įtvirtinimus (bastionus). Aplankėme Narvos rotušę ir miesto parką (šalia Narvos upės). Prie Laimės medžio visi prisiekėme nepamiršti vienas kito, bendrauti, susitikti dar kartą.
Rakvere pilyje susipažinome su viduramžių tvirtovės muziejumi, kuriame lankantis, apsirengėme viduramžių rūbais, išbandėme to meto ginklus, aplankėme senovines dirbtuves, kankinimų kamerą, susipažinome su žmonių gyvenimo sąlygomis senovės laikais, gėrėjomės auginamų gyvūnų įvairove. Už pilies vartų mus pasitiko didžiausia Baltijos šalyse bronzinė stumbro skulptūra.
Pasivaikščioję miesto aikštėje ir papietavę picerijoje, nuvykome į Sakos apžvalgos aikštelę. Žvelgdami į Suomių įlankos vandens platybes, stebėdami nuostabius gamtos vaizdu, kiekvienas širdyje prisiekėme dar čia sugrįžti, nuoširdžiai ir jautriai atsisveikinome su draugais ir mokytojais iš Ahtmes mokyklos, pakvietėme juos rudenįapsilankyti mūsų mokymo įstaigoje. Keliaudami namo visi prisiminėme ir dalinomės tarpusavyje patirtų įspūdžių bei įgytų žinių, įgūdžių, matytų vaizdų prisiminimais. Na, o svarbiausia, supratome, kad bendravimas kita kalba – ne kliūtis susirasti draugą. Džiaugiamės, kad draugų mes susiradome daug. Belieka sulaukti rudens ir tęsti šį projektą ...
„NORDPLUS JUNIOR 2013" PROJEKTO VIEŠNAGĖ LIETUVOJE
2014 m. vasario 10–15 d. tarptautinio „NordPlus junior 2013" mainų projekto „Partnership building for SEN pupil’s better social inclusion” („Pagalba vaikams, turintiems specialiųjų poreikių, integruotis į visuomenę") susitikimas įvyko Lietuvoje: Kėdainių specialiojoje mokykloje ir Vilniaus „Atgajos“ mokykloje.
Į projekto užbaigimą atvyko du mokytojai iš Hammaro mokyklos Švedijoje ir du mokytojai iš Athme mokyklos Estijoje. Kėdainių specialiojoje mokykloje projekto dalyviai praleido dvi dienas. Svečiai dalyvavo pamokose, stebėjo veiklas, bendravo su mokyklos bendruomene, apžiūrėjo mokyklos erdves: kartu su II–III s klase ir mokytoja I. Maskoliūniene kepė žagarėlius, su 6–7 specialiąja klase ir mokytoju G. Sarapu mokėsi pjauti, klijuoti paukštį iš faneros, su 9 specialiąja klase ir mokytoja L. Žukauskaite bandė atrasti naujas, įdomias formas žvakidei iš molio, Is klasė su mokytoja D. Kvederiene parodė, kaip sukurti spalvingą atviruką Valentino dienai, o visus svečius mankštintis kvietė II–III s klasė su mokytoja I. Jurevičiene. Po pamokų svečiai pasivaikščiojo ir apžiūrėjo Kėdainių miesto senamiestį.
Taip pat dvi dienas projekto dalyviai praleido Vilniaus „Atgajos“ mokykloje. Paskutinę dieną Lietuvoje buvo aptarti įgyvendinti projekto tikslai ir uždaviniai, stebėtos pamokos, veiklos, sutarti ir numatyti projekto tęstinumo darbai.
Plačiau apie „NordPlus" projekto dalyvių įspūdžius galite skaityti http://www.smpf.lt/lt/programos/nordplus_junior/projektu_dalyviu_ispudziai/tiesia_kelius_i_visuomene
Vaiva Siutilienė
2014 vasaris
„NORDPLUS JUNIOR" PROJEKTO TĘSTINUMAS ŠVEDIJOJE
2014 m. sausio 13 d. tarptautinio „NordPlus Junior" mainų projekto „Partnership building for SEN pupil’s better social inclusion” („Pagalba vaikams, turintiems specialiųjų poreikių, integruotis į visuomenę") susitikimas įvyko Švedijoje, Hammaro mokykloje, į kurią atvyko atstovai iš Kėdainių specialiosios mokyklos, Vilniaus specialiosios „Atgajos“ mokyklos, Estijos Ahtme mokyklos. Apsistojome labai gražiame Karstad mieste.
Pirmąją dieną atvykus į mokyklą mus labai šiltai sutiko Hamaro mokyklos mokytojai ir mokiniai. Šiais mokslo metais baigiantis mokyklą Gabrielius pirmąją dieną parodė mokyklos kabinetus, papasakojo, kokius dalykus mokosi, kas jam pačiam labiausiai patinka mokykloje. Visas išvykos dienas praleidome mokykloje, stebėjome anglų kalbos pamoką, dalyvavom darbų pamokoje, kurioje kartu su mokiniais dekupažu dengėme dėžutę. Teko savo jėgas išbandyti ir kūno kultūros pamokoje. Namų ruošos pamokoje mokinės buvo mūsų mokytojos ir mokė, kaip kepti mielines bandeles. Net receptą ir gaminimo eigą su mokytojo pagalba išvertė į anglų kalbą. Labiausiai sužavėjo arklių pamoka. Veiklai prasidėjus, mokiniai iššukuoja gyvūną, patikrina, ar švarios kanopos, ir patys pabalnoja arklį. Mokytojo prižiūrimi mokiniai aptvare mokosi, kaip tiesiai sėdėti ir taisyklingai joti, pasitikėti savimi ir priimti staigius sprendimus. Baigiantis pamokai, vaikai nubalnoja arklį ir jį pamaitina, nušluosto prakaitą, naudotus įrankius padeda į vietą. Paskutinę dieną dalyvavome seminare apie specialiųjų poreikių mokinių integraciją į visuomenę Švedijoje.
Vaiva Siutilienė
2014 sausis
„NORDPLUS JUNIOR" PROJEKTO STARTAS ESTIJOJE
Tarptautinis „NordPlus Junior" mainų projektas „Partnership building for SEN pupil’s better social inclusion” („Pagalba vaikams, turintiems specialiųjų poreikių, integruotis į visuomenę") 2013 m. lapkričio 4 d. startavo Estijoje, Ahtme school, Kohtla-Jarve. Projekte dalyvauja Kėdainių specialioji mokykla, Vilniaus specialioji „Atgajos“ mokykla, Estijos Ahtme mokykla ir Švedijos Hammaro mokykla. Pirmąją dieną visi atvykome į Taliną, mus pasitiko Achme mokyklos mokytojos Arina ir Jelena, projekto dalyvės. Pasivaikščioję po Talino senamiestį išvykome į Kohta-Jarve miestelį, esantį 50 km iki Rusijos sienos. Pirmąją viešnagės dieną turėjome edukacinę pamoką gamtos muziejuje. Kitas dienas leidome mokykloje: stebėjome pamokas, dalijomės patirtimi ir net gi patys vedėme pamokas. Paskutinę dieną Estijoje aptarėme projekto tikslus, numatėme tolesnes užduotis ir darbus.
Vaiva Siutilienė
2013 lapkritis